Kostel sv. Michaela Archanděla na Starém Městě v Praze

Petice proti prodeji | Petice na ochranu sakrálních památek
Dopis premiérovi 9.9. 2005 | Dopis vládě ČR 20.6. 2005 | Dopis ministru kultury 15.6. 2004 | Dopis vládě ČR 19.5. 2003 | "Týden pro kostel" | Znalecký posudek NPÚ
1998 | 1999 | 2001 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006
 

Monitoring médií — 2001

Hříšná noc u sv. Michala

Datum vydání: 30.3.2001 Zdroj: Mladá fronta DNES
Autor: (ček) Rubrika: Region Praha Strana: 3

S t a r é M ě s t o - Před šesti sty lety v něm kázal Jan Hus. Dnes se v kostele svatého archanděla Michaela v centru Prahy uskuteční house party s názvem E-Station. Na přelomu dvacátého a jednadvacátého století se stává ze sakrálního monumentu zábavní cirkus. Zatím nejkontroverznější noc své historie prožije kostel dnes. Na plakátech, které po celém městě na tuto akci zvou, je obraz polonahé ženy v kůži a řetízcích, jež si provokativně zakrývá prsní bradavky. Některé Pražany tato reklama pobouřila natolik, že se taneční večírek dostal i na včerejší program městského zastupitelstva. Roku 1998 byla ukončena rekonstrukce budovy, která byla spíš její architektonickou a pietní devastací.

Od té doby se tu konají společenské pořady, například multimediální megashow v disneylandovském stylu, nejrůznější reklamní prezentace a večírky nebo taneční party. A to vše i přes zásadní nesouhlas kardinála Františka Tomáška, který už roku 1990 prohlásil, že považuje za čin odporující naší kulturní tradici poskytnout v jakékoliv formě tento areál ke komerčnímu využití. "Je to troufalé a hrubé pošlapání etických norem a pietních zvyklostí," označil dnešní využití budovy o osm let později i současný kardinál Miloslav Vlk. Výhrady zazněly i na včerejším zasedání zastupitelstva.

Kvůli house party interpeloval starosta Prahy 13 Petra Bratský (ODS) radního Igora Němce. "Zvlášť nyní, ve velikonočním čase, je nevhodné, aby po městě visely takové plakáty vedle jména světce a v kostelech probíhaly divoké akce. To příliš nesvědčí o kulturní úrovni národa. Radní Němec, který má v resortu kulturu, mi osobně slíbil, že se v problému bude angažovat," prohlašuje Bratský. Otázka je, jak a zda vůbec něco Němec udělá. Na jednání zastupitelstva totiž řekl, že hlavní město nemá s problémem nic společného, protože kostel patří Národní knihovně a ta ho pronajala na třicet let společnosti Michael Praha. "Nicméně si myslím, že podmínky pronájmu byly v tomto případě porušeny," dodal Němec. "Cože? U Michaela má být taneční party?" divil se včera Michal Hora, asistent ředitele Národní knihovny. Ta prý o této akci nemá žádné informace. "Obávám se, že má pan radní pravdu, a pokud party proběhne, bude smlouva ze strany společnosti Michael Praha porušena. Je v ní totiž samozřejmě zahrnuta pasáž o dobrých mravech a adekvátním kulturním využití objektu." Ředitel firmy Michael Praha Jiří Šimánek si pod pojmem porušování dobrých mravů představuje akce podporující fašismus, násilí nebo například striptýz, a nic takového se dnes v kostele skutečně neuskuteční. Aktuální plakáty mu jako nevkusné nepřipadají: "Je na nich normální tanečnice, žádná domina," myslí si. "V tomto roce se chceme v kostele věnovat hlavně promítání filmů a tanečním večerům," plánuje současný provozovatel Šimánek.

Co se dá od dnešní diskutované akce očekávat? To samé, co bude ve stejných chvílích probíhat v pěti dalších pražských klubech - dýdžejové mixující hudbu z vinylových desek a k tomu doprovodný program tanečnic. "Ale žádné sexuální performance tam rozhodně nebudou, je to jen takové dynamické tancování, při kterém není odhalen ani kousek nahého těla," tvrdí spolumajitel pořádající agentury Intergalactica Tony Mochnáč. Uznává, že je plakát vyzývavý, ale aspoň tak splnil svoji funkci a Pražané si ho všimli. I když je kostel odsvěcený, nemají pořadatelé v úmyslu někoho urážet. "Nás už ale nebaví potácet se někde ve špinavém podzemí. Chceme přitáhnout mladé lidi do těchto krásných pražských míst. Když tu můžou mít své večírky bankéři, tak proč bychom se tu nemohli bavit i my?" ptá se Mochnáč. Proti kulturní a duchovní devastaci kostela lidé protestují již od roku 1998, kdy tu byla zahájena akce St. Michael's Mystery. K této takzvané kafkárně patří motivy ze živo ta Franze Kafky v americkém, historicky velmi nepřesném podání. Od nového roku mají přístup do této expozice pouze předem objednané skupiny turistů. Proti "antikultuře vyprázdněných falešných imitací" se v minulosti vyslovil například rabín Karol Sidon nebo někdejší rektor AVU Jiří Kotalík. "Je to ostuda města," prohlásil dokonce primátor Jan Kasl.