Kostel sv. Michaela Archanděla na Starém Městě v Praze

Petice proti prodeji | Petice na ochranu sakrálních památek
Dopis premiérovi 9.9. 2005 | Dopis vládě ČR 20.6. 2005 | Dopis ministru kultury 15.6. 2004 | Dopis vládě ČR 19.5. 2003 | "Týden pro kostel" | Znalecký posudek NPÚ
1998 | 1999 | 2001 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006
 

Monitoring médií — 2003

Týden pro kostel sv. Michaela

Datum vydání: 11.12.2003 Zdroj: Právo Autor: (ČTK)
Rubrika: Praha - Střední Čechy Strana: 13

Kulturní projekt Týden pro kostel sv. Michaela Archanděla nabídne pražské veřejnosti od 15. do 21. prosince tematické výstavy a koncerty. Akce má podle pořadatelů představit modelové využití sakrálních kulturních památek. Je reakcí na diskutované kontroverzní používání prostor bývalého staroměstského kostela sv. Michaela. Památkáři usilují o to, aby se na údržbu kostelů nemusely shánět peníze prostřednictvím nevhodných aktivit.

 

Kostel svatého Michaela je kýč

Datum vydání: 11.12.2003 Zdroj: Mladá fronta DNES
Autor: EVA MIKOLÁŠOVÁ Rubrika: Praha Strana: 4
Při pronájmu kostela by měl být podrobně určen způsob jeho využití, říkají památkáři

Kulturní projekt Týden pro kostel sv. Archanděla Michaela má Pražanům ukázat, jak by se mohly využívat kostely a církevní památky, kdyby na to byly peníze.

Staré Město - Před šesti sty lety kázal v kostele svatého Archanděla Michaela na Starém Městě Jan Hus. Dnes má odsvěcený kostel, který je majetkem státu, v pronájmu společnost St. Michael Mystery. Nějaký čas tu provozovala multimediální show pro zahraniční turisty, k níž patřily motivy ze života Franze Kafky v americkém, historicky nepřesném podání. "To byl naprosto čistý kýč. Kdyby chtěl někdo něco podobného udělat v Betlémské kapli, tak by se lidé určitě ozvali. Jenomže o tomhle kostele se toho moc neví," prohlásil ředitel Ústavu pro dějiny umění Mojmír Horyna. Podotkl, že strašidelný hrad na "matějské" je proti tomuto projektu vrcholem invence. Horyna společně se zástupci Národního památkového ústavu, Národní knihovny a Nadace Collegium Marianum včera otevřel veřejnou diskusi o rozporuplném využívání kostelů, které již neslouží k církevním účelům.

Národní knihovna, která je pověřena tento kostel spravovat, nyní přišla s nápadem, jak rozvířit debatu mezi širší veřejností. V kostele se od 16. do 21. prosince uskuteční kulturní projekt s názvem Týden pro kostel svatého Michaela. Zajímavý program zahrnuje výstavy o archeologických nálezech, architektuře, výtvarném umění a hudbě, přednášky špičkových univerzitních odborníků a koncerty duchovní a komorní hudby. "Akce má lidem přiblížit možnosti využití těchto památek, kdyby na to byly peníze," vysvětlila Libuše Piherová z Národní knihovny.

O osud kostela svatého Michaela se v minulosti vedly spory. Za socialismu sloužil jako skladiště. V devadesátých letech se stal útočištěm bezdomovců, kteří se spolu s požárem na památce značně podepsali.
Problém byl s penězi, které na opravy byť cenných památek nebyly a nejsou. Jednou z variant řešení byl pronájem bance. I když stavební úpravy na rozdíl od dnešního umělého přepatrování do charakteru objektu nezasahovaly, nesetkal se tento záměr s pochopením. Nakonec státní objekt získala do roku 2028 společnost St. Michael Mystery. Ta se podle ředitele Národní knihovny Vojtěcha Balíka nyní snaží najít nový nápad na využití kostela.

Podle památkářů a zástupců Národní knihovny by měl být při pronájmu kostelů a církevních staveb podrobně určen způsob budoucího využití, aby se nepoškozovala jejich umělecká a kulturní hodnota. Aby do nich majitelé a nájemci stavebně nevhodně nezasahovali, což lze vidět právě u svatého Michaela.